top of page
Szukaj

Gry planszowe i nie tylko


Stało się – oto mamy niepowtarzalną szansę pobyć więcej czasu z naszymi pociechami, bo dzieci najbliższe dwa tygodnie spędzą w swoich domach. Pozbawione codziennych zajęć i kontaktu z rówieśnikami szybko zaczną się nudzić i domagać większej uwagi ze strony osób dorosłych. Jak sprawić, by nasi podopieczni mogli spędzić ten czas aktywnie, bawiąc się i ucząc w domu? Poniżej przedstawiamy kilka domowych sposobów na pokonanie nudy.


Gry planszowe i nie tylko


Wielu z nas w czasach swojego dzieciństwa chętnie grało w różne gry planszowe. Ta forma aktywności pozostaje nadal atrakcyjną dla dzieci. Obecnie w sklepach można nabyć najróżniejsze rodzaje planszówek, od tych skierowanych do dzieci po takie, które przeznaczone są dla osób dorosłych. Wśród dziecięcych tytułów istnieje również wiele takich, które oprócz zapewnienia dziecku rozrywki w czasie wolnym, nastawione są na rozwijanie określonych umiejętności: pamięciowych, matematycznych, koordynacji … itp. Wymienić tu można chociażby takie tytuły jak: „Śpiące królewny”, „Polowanie na robale”, czy „Palce w pralce”. Jeśli nie chcemy jednak kupować gotowych gier, z łatwością możemy stworzyć w domu własną.



Najpopularniejszą formą gier planszowych są klasyczne ściganki. Ich celem jest dotarcie pierwszym do mety. By taką grę zaprojektować, wystarczy nam brystol lub szary papier, na którym za pomocą ponumerowanych pól wyznaczymy trasę. Dziecko może według własnego upodobania dodać do gry historię (np. plansza może przedstawiać podróż do świata dinozaurów, zaczarowany zamek, itp.) oraz dopasowane do niej pola specjalne.



Dzieci, które lubią prace rysunkowe, z pewnością chętnie zaprojektują własne karty do „Memory”. „Memory” to znana gra pamięciowa, która polega na odnajdywaniu dwóch takich samych obrazków. Gracze wybierają i odsłaniają po kolei po dwie z rozłożonych na stole kart. Jeśli na wybranych kartach znajdują się takie same obrazki, gracz zabiera je i zdobywa punkt oraz może wykonać dodatkowy ruch. Jeśli obrazki różnią się od siebie, karty zostają zasłonięte i swój ruch wykonuje następny z graczy. Przy przygotowaniu własnej wersji gry ważne jest, aby pamiętać o tym, że karty muszą mieć taki sam rozmiar. Natomiast liczba par zależy tylko od nas i w zależności od poziomu trudności, jaki chcemy uzyskać, możemy stworzyć ich więcej lub mniej. Do przygotowania gry potrzebne nam będą równo wycięte kwadratowe kartoniki w dwóch rozmiarach (większe z technicznego o jednym dowolnym kolorze i mniejsze z białego). Dlaczego? Otóż rysunki wykonane na białym papierze często są widoczne po drugiej stronie kartki. Aby gra mogła się udać, należy więc wykonane rysunki poprzyklejać na równe kartoniki z bloku technicznego.



Nieco starsze dzieci, jeśli przepadają za układankami i puzzlami oraz łamigłówkami, możemy zachęcić do wykonania własnego tangramu. Tangram to starożytna chińska łamigłówka składająca się z siedmiu figur geometrycznych. Zadanie polega na ułożeniu kształtu dokładnie takiego jak w zagadce. Wykorzystać do tego trzeba wszystkie dostępne figury. Zainteresowanych odsyłamy do zasobów internetowych (istnieje szereg różnego rozmiaru grafik przedstawiający tangramową łamigłówkę spośród których możemy wybrać wzór do wydruku bądź narysowania własnych figur). Zalecamy, by ze względu na niewielką trwałość papieru rysunkowego figury do układanki wykonać z bloku technicznego. Zadania również możemy znaleźć przeglądarce internetowej.

67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page